info@cansayapi.com

+90 216 533 22 29

Pzt - Cmt : 8:00 - 18:00

Duvar Uygulamaları

Anasayfa-İnşaat İnce İşleri -Duvar Uygulamaları

Duvar Uygulamaları

Duvar Blokları
YTONG Duvar Blokları; betonarme, çelik, ahşap ve prefabrike gibi yapı sistemlerinde dış ve iç dolgu duvar malzemesi olarak ya da yığma yapılarda taşıyıcı dış ve iç duvar malzemesi olarak kullanılırlar. Yangın duvarı yapımında özellikle tercih edilen yapı malzemeleridir.

60 cm boyunda, 25 cm yükseklikte ve çeşitli kalınlıklarda üretilir. Alın profil yapısına göre; Tek Geçmeli, Çift Geçmeli ve Düz duvar blokları olarak adlandırılırlar.

Yanıcılık Sınıfı: A1 (Hiç yanmaz)
Boyut Toleransı: ± 1,5 mm
Profil Yapısı: Düz ve Tek-Çift Lamba Zıvana Geçmeli
Derz: Ytong Örgü Tutkalı (1–3 mm kalınlık)

Bölme Panosu
Her türlü yapıda, taşıyıcı olmayan duvarların oluşumunda kullanılır. 10 cm kalınlıktan, 30 cm kalınlığa ve en fazla 6 m boya kadar yapı elemanları olup 90 kg/m² rüzgar yüküne dayanıklıdır. Karkas yapıların dolgu duvarı olarak kullanılmaktadır.
Bu elamanlar;
Yanıcılık Sınıfı: A1 (Hiç yanmaz) Boyut Toleransı: Uzunluk ± 5 mm, Genişlik ve Kalınlık ± 3 mm Cepli Hafif Asmolen Betonarme asmolen döşemelerde hafif dolgu malzemesi olarak kullanılır. Cepli Hafif Asmolen, diğer Ytong ürünleri gibi hafif, depreme dayanıklı ve ekonomik inşaatların üretilmesine olanak sağlar. Asmolen, döşemelerde ses ve ısı yalıtımı sağlayarak yapı konforunu artırır. Kolayca kesilebilen yapısı nedeniyle uygulamada fire oluşturmaz. Boşluksuz yapısı nedeniyle içine beton dolmayan Cepli Asmolen, döşemlerde %15’e varan beton tasarrufu sağlamaktadır. Döşemede oluşan düzgün yüzey sayesinde, %30-40 oranında sıva tasarrufu da elde edilebilmektedir.

Yanıcılık Sınıfı: A1 (Hiç yanmaz)
Boyut Toleransı: ± 1,5 mm
Lento
Ytong Lentolar, duvarlardaki kapı ve pencere açıklıklarının geçilmesinde kullanılan donatılı yapı elemanlarıdır. Taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan olarak projelendirilen lentolar, ihtiyaca uygun çeşitli boyutlarda üretilir. Duvar örgüsü sırasında kolaylıkla uygulanır.

Yanıcılık Sınıfı: A1 (Hiç yanmaz)
Boyut Toleransı: Uzunluk ± 5 mm, Genişlik ve Kalınlık ± 3 mm
Profil Yapısı: Düz
Örgü Tutkalı – Uygulamalar
Ytong Örgü Tutkalı,Ytong Duvar Bloklarının örümü için özel olarak geliştirilmiş çimento esaslı derz malzemesidir. 25 kg’lık kraft torbalarda sunulmaktadır.
Derz yüzeyine özel tutkal malası ile 1-3 mm kalınlığında uygulanır. Böylece yatay ve düşey derz kalınlığı azalır. Duvarın derz kalınlığı azaldığı için taşıma gücü artar ve ısı köprüleri azalır.

TS EN 998-2’ye uygun olarak üretilen ve ≥5 N/mm² (M 5 sınıfı) basınç dayanımına sahip, CE sertifikalı gazbeton harcıdır.

Yanıcılık Sınıfı: A1 (Hiç yanmaz)
Derz: 1-3 mm kalınlık
Hazır Sıvalar ve Yüzey Kaplamaları – uygulamalar
Sıva ve yüzey kaplamaları nasıl olmalıdır?
Tüm sıva uygulamaları TS EN 13914-1 ve TS EN 13914-2 standartlarına uygun olarak yapılmalıdır. Seçilecek sıvanın ve kaplamaların aşağıdaki özellikleri taşımasına dikkat edilmelidir.

Düşük gerilim, yüksek elastikiyet
Düşük ısıl genleşme
Yüksek yapışma kabiliyeti
Düşük kılcal su emme
Yüksek su buharı geçirgenliği
Hava koşullarına dayanıklılık
Sıva ve yüzey kaplaması Uygulaması öncesinde yapılması gereken hazırlıklar
İyi bir sıva uygulaması yüzeyin yeterince düzgün olmasıyla sağlanabilir. Bunun için sıva uygulamasına başlamadan önce varsa derz boşlukları doldurulmalı, bloklardaki köşe kırıklarından oluşabilecek yüzey bozuklukları giderilmelidir.

Tesisat kanallarına yerleştirilen borular sabitlenmeli, boruların yan ve arka taraflarındaki boşluklar doldurulmalıdır.

Duvar yüzeyi yağ, kir ve aşırı tozdan arındırılmalıdır. Bu temizleme işlem sert bir fırça yardımı ile yapılabilir.

Dış Cephe Sıvası: Alsecco Hafif Sıva ED1
Alçı Esaslı Hazır Sıva: Alsecco Alçı Esaslı Hazır Sıva
Çimento Esaslı Hazır Sıva Uygulaması
Çimento Takviyeli Kireç Esaslı Sıva Uygulaması – Kara Sıva
İç Duvar Üzerine Fayans ve Seramik Uygulaması
Tamir Malzemesi Uygulama
Ytong Donatılı ürünlerin, taşıma ve montajı esnasında oluşabilecek küçük çaplı deformasyonlarının onarımında kullanılan, Ytong yüzeyi ile aynı dokuya sahip bir toz üründür. Su karıştırılarak hazırlanan bu ürün 25 kg’lık kraft torbalarda sunulmaktadır.